Wynajmowanie powierzchni magazynowej

0
219

W niniejszym artykule krótko naświetlamy zagadnienie wynajmowania powierzchni magazynowej oraz krótko przedstawiamy czym charakteryzuje się magazyn pełniący funkcję centrum logistycznego.

Czym jest magazyn?

Magazyn to miejsce, które służy do przechowywania różnego rodzaju zapasów na wyodrębnionej specjalnie do tego celu przestrzeni. Często spotykane w branżowej nomenklaturze podziały dzielą magazyny na mało i wielkopowierzchniowe oraz wysokiego i niskiego składowania. Typowe wyposażenie magazynu zawiera regały, stojaki, wózki transportowe, żurawie, palety, kontenery, czytniki kodów i wiele innych elementów wspomagających pracę magazynierów. W przypadku nowoczesnych powierzchni magazynowych szczególnie istotne jest zastosowanie rozwiązań automatyzujących zarządzanie powierzchnią magazynową (m.in. w postaci systemów informatycznych).

Warto odnotować, że obowiązuje klasyfikacja magazynów (w skali od A do B). Magazyny A to takie, które są zlokalizowane w pobliżu autostrady lub drogi ekspresowej, posiadają parking dla pojazdów, plac manewrowych oraz mają odpowiednią ilość bram wjazdowych. Poza tym, powierzchnie magazynowe klasy A muszą spełnić szereg norm funkcjonalnych (między innymi system trysakczy, system oświetleniowy itd.). Obiekty nie spełniające wymagań są określane mianem magazynu klasy B.

Niektóre magazyny są tak zbudowane, by poza częścią magazynową, posiadać szerokie zaplecze biurowe, pozwalające na powstanie siedziby firmy tuż obok miejsca składowania. Takie rozwiązanie pozwala na powstanie centrum logistycznego, które pokrywa nie tylko potrzeby typowo magazynowe, ale także pozwala na koordynowanie różnego rodzaju procesów logistycznych.

Wynajem magazynu

Dzięki możliwości wynajęcia magazynu nie trzeba posiadać swojej powierzchni magazynowej. Na przykład firma Logicor oferuje magazyny do wynajęcia nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych europejskich krajach. Dzięki temu początkujący przedsiębiorca, czy też taki, który chce się rozwijać i skalować swoją działalność, może stosunkowo szybko uzyskać dostęp do dużej powierzchni magazynowej. Wynajem magazynów to powszechna praktyka, dzięki której bez potrzeby angażowania dużych środków finansowych można w szybki i elastyczny sposób zwiększyć zasoby magazynowe.

______________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.