Witaminy poprawiające kondycję paznokci

0
104

Zadbane dłonie są wizytówką człowieka. Wygląd paznokci może zdradzać nasz wiek, zawód czy też stan zdrowia. Dlatego bardzo ważne jest, aby o nie zadbać. W niniejszym artykule sprawdzamy jakie witaminy poprawiają kondycję paznokci.

Jakie witaminy pomagają w pielęgnacji paznokci?

Osoby mające problem z dobrą kondycją paznokci zadają w Internecie pytanie „jaka witamina na paznokcie”. Odpowiedź na to pytanie jest dosyć złożona, gdyż paznokcie potrzebują kompleksu witamin oraz zbilansowanej diety. Swoją rolę odgrywają witaminy z grupy A, B oraz C.

Jedną z podstawowych witamin wzmacniających paznokcie jest witamina A, która wzmacnia płytkę paznokcia i sprawia, że charakteryzuje się ona równą fakturą. Cennymi źródłami witaminy A są między innymi: jajka, masło, mleko, ryby, a także szpinak czy jarmuż. Kolejnymi witaminami, które poprawiają kondycję paznokci są witaminy z grupy B. To właśnie one są odpowiedzialne za stymulację wzrostu płytki paznokcia i zabezpieczenie jej przed łamaniem się. Witaminy te występują w dużej ilości w roślinach strączkowych – takich jak soja, fasola czy groch, a także w drożdżach, orzechach ziemnych i soczewicy. Witamina C, która bierze udział w produkcji kolagenu, jest niezwykle ważna w procesie budowy zdrowych paznokci. Niedobór tej witaminy może zwiększyć łamliwość paznokci, a także spowolnić ich wzrost. Należy więc zażywać owoce cytrusowe – pomarańcze, cytryny, grejpfruty oraz warzywa – brokuły, kalafior i paprykę, które są naturalnymi źródłami witaminy C. Ważne jest również wzbogacenie diety o witaminę B12, która jest bardzo ważna podczas wchłaniania żelaza wpływającego na siłę i zdrowie paznokci. Witamina B12 występuje tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego, szczególnie w podrobach, mięsie, mleku i jajkach.

Co powoduje występowanie suchych skórek wokół paznokci?

   Najbardziej powszechną przyczyną występowania suchych skórek wokół paznokci jest brak witamin (więcej na ten temat tutaj: suche skórki wokół paznokci brak witaminy) Poza wymienionymi powyżej witaminami A, B, C oraz B12, szczególną uwagę należy zwrócić na witaminę B7 – czyli biotynę. Nawilża ona i regeneruje skórę, przyspiesza gojenie się ran oraz bierze udział w powstawaniu keratyny, która jest budulcem paznokci. Występuje ona w produktach pochodzenia zarówno zwierzęcego: jajka, ryby – jak też roślinnego: drożdże, orzechy włoskie, marchew i pomidory.

______________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.