Pekińczyk

0
1358

Pekińczyki to urocze, piękne małe pieski, pochodzące z Tybetu. Legenda głosi, że pekińczyki towarzyszyły Buddzie zawsze, a kiedy było zagrożenie broniły go przemieniając się w lwa. Rasa ta trafił później do Chin. Chińczycy pilnie strzegli pekińczyków przed Europejczykami, uważali bowiem, że pekińczyk jest świętym psem. Za ich kradzież groziła kara śmierci.

Pekińczyk był zawsze cenionym towarzyszem rodziny cesarskiej i tak zostało do tej pory. To rasa, która szybko dostosowuje się do życia w rodzinie. Pekińczyk zazwyczaj wybiera sobie ze swej rodziny jednego właściciela, którego kocha nad życie. To pieski, które wszystkich witają z godnością i dumą. Pekińczyki to bardzo inteligentne psy. Są niezależne, uparte i potrafią postawić na swoim. Ich szkolenie to prawdziwe wyzwanie. Tylko cierpliwością, spokojem i kreatywnością możesz osiągnąć cel. Bardzo kochają swoją rodzinę i są do niej przywiązane. W stosunku do obcych sobie osób trzymają się na uboczu i są nieufne. Ta cecha czyni z nich doskonałe małe psy stróżujące, które swym szczekaniem poinformują Was o zbliżających się nieznajomych.

Pekińczyk to bardzo odważny pies, czasami nawet do szaleństwa zwłaszcza na spacerach należy zwrócić na to uwagę i nauczyć ich odpowiedniego zachowania. Pekińczyk lubi dzieci, jednak nie będzie tolerował, ciągnięcia i szarpania, dlatego każdą zabawę zwłaszcza młodszych dzieci należy nadzorować. Rasa ta doskonale się odnajdzie w dużym czy małym mieszkaniu oraz domem z ogrodem. Ze względu na bujną sierść, pielęgnacja tych cudownych psów może zająć więcej czasu. Szczególną uwagę należy zwrócić na staranne wyczesanie okolic uszu, pach i ogonka. Dobrym rozwiązaniem jest też odwiedzenie salonu groomerskiego, w którym profesjonalnie zaopiekuja się naszym małym lwem.

U pekińczyków mogą pojawić się problemy związane z oczami, wypadanie gałki ocznej, owrzodzenie rogówki czy zanik siatkówki. Mogą również cierpieć na przemieszczanie się rzepki, mogą pojawić się wady rozwojowe serca i kamienie moczanowe. Dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniej hodowli, w której psy są przebadane pod kątem chorób dziedzicznych. Warto sprawdzić profesjonalne hodowle pekińczyków (należące do ZKwP/FCI), które powinny hodować te psy zgodnie ze wzorcem kynologicznym.

______________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.