Narzędzia dla fanów modelarstwa

0
882

Modelarstwo jest jednym z najpiękniejszych hobby, które oprócz cierpliwości wyrabia zręczność oraz ciekawość historyczną. Sklejanie modeli z okresu II Wojny Światowej, bez względu czy jest to model czołgu, okrętu, czy samolotu, jest przy okazji świetną lekcją historii i doskonałym sposobem, aby zainteresować konkretną epoką historyczną, młodszego odbiorcę. Jednak do precyzyjnego złożenia i wykończenia modelu (bez względu na to, czy to model plastikowy, czy kartonowy) potrzebujemy odpowiednich narzędzi modelarskich.

Podstawowe narzędzia modelarskie

Każdy modelarz słyszał o aerografie, który pomaga w malowaniu modelu. Jednak, jeśli zaczynamy naszą przygodę z tym pięknym hobby, nie musimy kupować tak zaawansowanych narzędzi. Najpierw powinniśmy skupić się na dobrej jakości, podstawowych narzędziach modelarskich, z których będziemy korzystali, składając każdy rodzaj modelu. Na początek w swoim zbiorze powinniśmy posiadać:

– cążki, do wycinania plastikowych elementów z wyprasek,
– matę do cięcie, na takiej macie wycinamy elementy i nie niszczymy powierzchni, na której pracujemy. Istnieją również maty samogojące,
– pęseta, do chwytania i przyklejenia drobnych elementów modelu,
– nożyk, może być nożyk segmentowy. Nożyk w modelarstwie to absolutna podstawa,
– pilnik, najlepiej metalowy, który pomoże wygładzić miejsce po odcięciu z wypraski.

Te elementy to absolutne minimum w kolekcji każdego modelarza. Oczywiście nie ma tutaj narzędzi modelarskich do malowania. Taki zestaw pozwoli nam od A do Z skleić każdy plastikowy model.

Narzędzia modelarskie dla bardziej zaawansowanych

Jeśli zależy nam na bardzo profesjonalnym wykończeniu modelu, a nie tylko jego sklejeniu, musimy zastanowić się nad narzędziami modelarskimi, które są nam niezbędne w pomalowaniu dzieła naszych rąk. W takim przypadku swoją uwagę powinniśmy zwrócić na następujące akcesoria:

– pędzle do malowania, najlepiej parę rodzajów,
– taśma maskująca, dzięki niej nasze efekty malowania będą schludne,
– stojaki do malowania, lepiej oprzeć konkretną część do pomalowania na specjalnie zrobionym do tego celu stojaku, zamiast szukać innych sposobów, które czasami, zamiast pomóc, utrudnią nam naszą pracę,
– dozowniki i kubeczki do mieszania farb.

Oczywiście są to narzędzia, od których powinniśmy zacząć naszą przygodę z malowania modeli. Dla najbardziej zaawansowanych modelarzy dostępne są nieco bardziej wyszukane narzędzia modelarskie np. aerografy, kompresory oraz kabiny lakiernicze.

Modelarstwo jest pięknym i bardzo satysfakcjonującym hobby, ale jak każde wymaga drobnych inwestycji. Nie musimy od razu kupować najdroższych narzędzi do malowania, skoro chcemy najpierw skupić się tylko na nauce sklejania modeli. Na szczęście, dzięki internetowi można zleźć sklepy modelarskie, które spełnią nasze potrzeby w zakresie zakupu odpowiednich narzędzi modelarskich. Jeśli czegoś nie wiemy, zawsze możemy zapytać obsługę takiego sklepu, która pomoże nam w doborze odpowiednich akcesoriów.

______________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.