Ważnym aspektem dla niemal każdej firmy jest utrzymanie płynności finansowej. Aby mieć pewność, że będzie ona zachowana, czasem konieczne jest wsparcie finansowaniem zewnętrznym. Popularne produkty finansowe odpowiadające na tą potrzebę to kredyt konsolidacyjny oraz kredyt obrotowy. Wychodząc temu naprzeciw w niniejszym artykule opisujemy na czym polegają kredyty tego typu.
Na czym polega kredyt obrotowy?
Sposób finansowania, jakim jest kredyt obrotowy dla firm to pomoc firmie przy bieżącej działalności. Pozwala na zapłacenie należności np. do ZUS lub opłacenie towaru. To też doraźna pomoc w momencie, kiedy firma oczekuje na przelewy za wystawione faktury. Kredyt obrotowy pozwala zachować płynność finansową. W ramach ustalonego w umowie limitu kredytowego firma może dowolnie operować dostępnymi środkami. Co ważne długość okresu kredytowania jest równie elastyczna i może wynosić rok lub nawet 5 lat. Wszystko zależy od tego jakiej wysokości jest przyznany przez bank limit.
Kredyt obrotowy może być przyznawany zarówno w walucie polskiej jak i obcych walutach, co jest bardzo pomocne dla firm, które posiadają kontrahentów zagranicznych.
Jaki jest koszt kredytu obrotowego?
Na koszt kredytu obrotowego składa się stawka WIBOR oraz marża, która podlega negocjacji. Instytucja finansowa określa marże w oparciu o to, jaką sytuację finansową ma sam zainteresowany. Trzeba pamiętać, że im większe jest ryzyko, tym droższe są kredyty. Czasem bank nalicza również opłatę za wcześniejszą spłatę kredytu obrotowego. Jeśli więc jesteśmy niewielką firmą i wiemy, że kredyt obrotowy będzie spłacony przed upływem końca umowy, warto dopytać się specjalisty, czy możliwe jest obejście takiej opłaty. Jest również dodatkowa opłata od niewykorzystanej kwoty kredytu. Lepiej jest więc wykorzystać całość przyznanych środków i przeznaczyć je np. na szkolenia dla pracowników, by nie musieć później ponosić dodatkowych opłat.
Kredyt konsolidacyjny dla firm
Kolejną pomocą finansową dla firm jest kredyt konsolidacyjny dla firm, przeznaczony dla tych przedsiębiorców, którzy posiadają kilka kredytów i pożyczek w różnych instytucjach finansowych. Kredyt konsolidacyjny pozwala na połączenie wszystkich tych zobowiązań w jedną, stałą ratę. To ogromne ułatwienie dla firm, które zamiast wielu przelewów muszą wykonać jeden przelew na konto bankowe. Zyskują także więcej środków finansowych, ponieważ nie jest konieczne opłacanie wielu prowizji, a rata kredytu znacznie się zmniejsza, w porównaniu do kilku rat pożyczek w różnych bankach. Środki te mogą być przeznaczone np. na szybszą spłatę kredytu.
Tak jak w przypadku innych kredytów, również przy kredycie konsolidacyjnym konieczne jest posiadanie dobrej historii kredytowej oraz brak wpisu w rejestrze dłużników. Dodatkowo należy posiadać wszystkie umowy na kredyty, zawarte z innymi instytucjami finansowymi. Bank może odmówić konsolidacji kredytów, jeśli wśród nich są pożyczki chwilówki, zawierane w tzw. parabankach. Można z kolei konsolidować kredyty dla firm oraz raty na sprzęt.
Kredyt konsolidacyjny czy kredyt obrotowy?
Kredyt obrotowy jest polecany dla małych firm oraz start-upów, które dopiero wchodzą ze swoimi usługami lub produktami na rynek. To pomoc w zachowaniu płynności finansowej oraz dodatkowe środki na niezbędny dla firm rozwój, w tym szkolenia, towar do sklepu lub sprzęt. Tak jak sama nazwa sugeruje – kredyty obrotowe są dedykowane przedsiębiorcom, którzy poszukują finansowania na bieżącą działalność.
Z kolei konsolidacja jest przeznaczona dla tych firm, które posiadają już swoje zobowiązania, jednak ze względu na rosnące raty lub jakiekolwiek inne problemy finansowe nie są w stanie ich spłacać. Jedna stała rata jest ogromnym ułatwieniem, jednak wiąże się z wydłużeniem umowy kredytowej. Jeśli posiadamy kredyty, które już się kończą, wtedy bardziej opłacalnym byłoby spłacenie wcześniej kredytów, a nie ich konsolidacja. Jest ona z kolei opłacalna wtedy, gdy kredyty były zaciągane praktycznie w jednym czasie.