Zarządzanie danymi jest dziedziną, która obecnie notuje dynamiczny rozwój. Jest obecna w wielu gałęziach gospodarki i życia społecznego. Pomaga rejestrować pacjentów w przychodni, zwiększa możliwości edukacji oraz posiada duży wpływ na działanie transportu i logistyki. Dzięki systemom WMS centra magazynowe są lepiej zarządzane a przepływ towarów napotyka mniej przeszkód w drodze do klienta. Ich wpływ jest widoczny prawie na każdym kroku.
Czym jest WMS?
WMS jest angielskojęzycznym skrótem od warehouse management system, czyli systemu zarządzania magazynowego. Stanowi narzędzie informatyczne służące do koordynowania pracy wewnątrz struktury magazynu i ma duże znaczenie w logistyce. Pozwala na przetwarzanie olbrzymiej ilości informacji w czasie rzeczywistym, co jest bardzo ważne podczas wykonywania operacji i procesów magazynowych. Posiada kilka kluczowych cech:
- umożliwia zarządzeniem ruchu produktów w przestrzeni magazynu,
- dostarcza niezbędnych danych operatorom logistycznym,
- rejestruje wszystkie operacje w łańcuchu dostaw – niezależnie od tego, czy dotyczą przyjęcia towaru, sposobów jego składowania czy komplementacji i wysyłki,
- wspiera system zarządzania ERP i zapewnia optymalny przepływ informacji ekonomiczno – księgowych,
- umożliwia automatyzację obsługi magazynu.
Dzięki zaawansowanej technologii, WMS integruje różnorodne rodzaje danych w jednakowym standardzie i udostępnia je różnym użytkownikom. W ten sposób centrum magazynowe może być zarządzane w najbardziej efektywny i użyteczny sposób.
Jakie są oczekiwania względem systemu WMS?
Osoby zajmujące się procesami magazynowania w logistyce oczekują spójnego systemu, który w kompleksowy sposób pomoże rozwiązać ich problemy. Przede wszystkim pragną:
- posiadać pełną kontrolę nad wszystkimi zdarzeniami, które mają miejsce w magazynie,
- chcą mieć wgląd do systemu wraz z informacjami o lokalizacji każdego produktu z jego charakterystyką i wszystkimi operacjami, które miały miejsce,
- chcą mieć możliwość analizy pracy magazynierów i efektywności ich działań,
- optymalizować działania wykonywane przez centrum magazynowe,
- usprawniać procesy i obniżać koszty logistyczne.
Ważnym zagadnieniem jest możliwość integracji oprogramowania WMS z innymi systemami działającymi w firmie – platformami sprzedażowymi, systemami CMS oraz dowolnym programem zewnętrznym. Wymaga to dużej elastyczności w podejściu do klienta i jego potrzeb. Każda organizacja posiada specyficzne uwarunkowania, które powinny być uwzględnione w skonfigurowanym systemie informatycznym.
Jak wygląda w praktyce działanie systemu?
Najważniejszym zadaniem programu zarządzającego procesami magazynowymi jest identyfikacja i określenie lokalizacji towarów na terenie całej przestrzeni składowania. Jest to możliwe dzięki skanowaniu kodów kreskowych lub kodów QRcode przydzielonych indywidualnie do każdej pozycji na liście towarów. Etykiety są przyklejane z chwilą przyjęcia towaru a system WMS przyporządkowuje każdemu produktowi unikalny numer, który zawiera informacje o:
- nazwie towaru,
- producencie,
- dystrybutorze,
- wadze,
- jednostce,
- miejscu składowania,
- rodzaju opakowania.
Dzięki zastosowaniu kodów przepływ towarów jest szybszy, dokładniejszy a w wysyłce zawsze znajdą się produkty ze specyfikacji zamówienia. Skuteczne działanie systemu WMS jest możliwe dzięki urządzeniom mobilnym – skanerom i czytnikom danych wykorzystywanym przez pracowników.
Jakie są najważniejsze kryteria podczas wyboru WMS?
Podczas wyboru systemu WMS centra magazynowe kierują się różnymi kryteriami doboru najlepszej oferty. Implementacja systemu zarządzania magazynem to ważne wydarzenie w rozwoju firmy. Niekiedy zachodzi potrzeba migracji systemu. W takich momentach warto postawić na sprawdzone rozwiązania, które uwzględniają:
- doświadczenie firmy oferującej systemy informatyczne,
- bezpieczeństwo gwarantowane przez dostawcę usługi,
- elastyczność w dopasowaniu do potrzeb usługobiorcy,
- możliwość synchronizacji i współdziałania z innymi systemami.
Cena również ma znaczenie a w większości przypadków może decydować o wyborze oferty. Dużo zależy od potrzeb i fazy rozwoju przedsiębiorstwa, które chce kupić oprogramowanie.