Jaka kamizelka na kite – impaktowa czy asekuracyjna?

0
1437

Kamizelki ochronne zapewniają ochronę w trakcie sportów wodnych, więc ich funkcja jest bardzo ważna. Wpływają na bezpieczeństwo sportowca w nagłych wypadkach, gdy straci on równowagę i wpadnie do wody. Różne rodzaje kamizelek zapewniają inny stopień ochrony. Przy kitesurfingu kamizelka ma duże znaczenie, ponieważ impet wpadania do wody jest większy i bardziej nagły. Do wyboru mamy kamizelki asekuracyjne i impaktowe – jaką wybrać?

Jaka kamizelka na kite dla osób początkujących?

Początkujący kitesurferzy nie mają jeszcze tak rozwiniętych umiejętności, by pozwolić sobie na duże prędkości i wysokości. Przede wszystkim skupiają się oni na ćwiczeniu postawy i stabilizacji na desce. Z  tego powodu wystarczająca dla nich będzie kamizelka asekuracyjna – taka kamizelka na skuter wodny będzie pozwalała na swobodne ruchy, a jednocześnie odciąży zawodnika w czasie pływania.  Dzięki temu, że kamizelka tego typu jest lekka i mała to łatwiej w niej się poruszać i holować przy tym sprzęt. 

Kiedy najlepiej wybierać sprzęt impaktowy?

Kamizelka impaktowa jest polecana osobom o większym doświadczeniu ze względu na odważniejsze wyczyny i większą prędkość w ich trakcie. Ochrona powinna być w tym przypadku większa, ponieważ uderzenie w wodę jest silniejsze przy spadnięciu z deski. Kamizelka musi chronić ciało poprzez odpowiednie absorbowanie siły uderzenia. W ten sposób minimalizowane jest  ryzyko urazów i kontuzji. Kamizelka tego typu jest większych rozmiarów od asekuracyjnej i ma większą wyporność oraz lepiej chroni żebra. 

Wybór odpowiedniej kamizelki do kitesufringu jest ważny, ponieważ ma ona znaczenie dla bezpieczeństwa i ochrony ciała sportowca w trakcie treningów. Musi być dostosowana do zaawansowania akrobacji i prędkości, by jak najlepiej chronić. Należy także sprawdzić przed zakupem, czy wybrany model ma właściwy atest. Trzeba mieć na uwadze, że mocne uderzenie o wodę może spowodować poważne obrażenia, gdy nie mamy odpowiedniej ochrony. Zdarza się także, że tracimy chwilowo przytomność w wyniku szoku, więc warto mieć ze sobą kogoś, kto będzie miał na nas oko w trakcie ćwiczeń – szczególnie, gdy dopiero uczymy się kite surfingu.

______________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.