Czym charakteryzuje się wózek rehabilitacyjny?

0
1267

Wózek rehabilitacyjny jest sprzętem, który ułatwia życie osobom niepełnosprawnym oraz osobom, które są w trakcie rehabilitacji. Głównym zadaniem wózka jest umożliwienie komfortowego oraz bezpiecznego przemieszczania się. Czym charakteryzuje się dobry wózek rehabilitacyjny?

Wybór wózka rehabilitacyjnego nie jest najprostszym zadaniem, gdyż ma on bardzo duży wpływ na komfort życia pacjenta. Niezwykle istotne jest dopasowanie wymiarów do potrzeb pacjenta. Wózek koniecznie musi wyróżniać się stabilną konstrukcją. Dobrze też, gdy jest stosunkowo lekki. Dobrej jakości wózek nie powinien ważyć więcej niż kilkanaście kilogramów. Na pewno wygodniejszy jest wózek aluminiowe od wciąż powszechnych modeli wykonanych ze stali.

Dobrze, gdy wózek rehabilitacyjny umożliwia regulowanie poszczególnych elementów. Oparcie powinno być odchylane co najmniej w zakresie od 0 do 15 stopni. Natomiast najlepiej, gdy regulacja jest możliwa w zakresie od 0 do 90 stopni tak aby możliwe było ułożenie pacjenta w pozycji leżącej lub półleżącej. Warto też zwrócić na drobne elementy, które wpływają na wygodę. Między innymi miękki zagłówek, podłokietniki (które powinny mieć możliwość demontażu), kieszenie umożliwiające schowanie drobiazgów oraz podobne udogodnienia, które zwiększają komfort podczas codziennego użytkowania.

Nie bez znaczenia pozostają nieco bardziej techniczne aspekty. Warto zwrócić uwagę na średnicę kół oraz sposób w jaki są wykonane. Często stosowane są koła o średnicy 24”, na które zakładane jest ogumienie. Najlepiej, gdy koła są wspierane przez amortyzatory, chociaż raczej nie jest to standardem w wózkach rehabilitacyjnych. Kluczowe natomiast jest to, aby wózek był wyposażony w hamulec postojowy zapewniający bezpieczeństwo. Ponadto, podczas wyboru wózka trzeba zwrócić uwagę na maksymalną wagę pacjenta. Większość modeli oferuje wytrzymałość na poziomie około 120 kilogramów.

Poza wszelkimi parametrami technicznymi warto pamiętać o tym, że wózki inwalidzkie dostępne są w różnych kolorach. Czasami też różnią się materiałem, z którego wykonane jest siedzisko. Wydaje się, że w przypadku wózków estetyka nie ma dużego znaczenia mimo wszystko warto również i ten element mieć na uwadze.

______________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.