Czy to już pora wybrać przedszkole?

0
1118

Dziecko chodzi, mówi, umie jeść samodzielnie, woła, kiedy potrzebuje do toalety – czy to już? Czy czas zapisywać do żłobka / przedszkola? Niejeden rodzic, który rozważa to, by dziecko uczęszczało gdzieś przed zerówką zadaje sobie to pytanie. Kiedy? Kiedy jest dobry moment na przedszkole?

Warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

#1 Czy puszczać dziecko do przedszkola?

Nie obstajemy przy żadnej ze stron, ale warto rozważyć argumenty za oraz przeciw. Bo jeśli chcesz puścić tylko dlatego, że wracasz do pracy, a dziecko zupełnie nie dogaduje się nawet z kuzynem to może lepszym pomysłem będzie dogadanie wstępnego roku z babcią? A znowu jeśli czujesz, że Twoja pociecha ma problem z kontaktami z rówieśnikami nawet w piaskownicy to może warto wybierać się tam częściej, a potem pomyśleć o przedszkolu tak, żeby mogło przełamywać pierwsze lody zanim trafi do szkoły? Na potrzeby artykułu załóżmy, że decydujemy się na puszczenie dziecka do przedszkola.

#2 Czy przedszkole znajduje się blisko domu lub pracy?

Szczególnie w pierwszych dniach będzie to istotne – chyba, że możesz sobie pozwolić na wolne. Ale nawet wtedy nigdy nie wiadomo kiedy wydarzy się coś niespodziewanego i będzie potrzebna interwencja rodzica, a 30minutowa podróż może się okazać za długa. Dlatego szczególnie pierwsze przedszkole warto wybrać blisko domu lub pracy. Nie zawsze warto wybierać placówkę, która jest w większym mieście i wiąże się z problematycznym dojeżdżaniem. Dlatego np. przedszkole Nieporęt lub inne lokalne przedszkole może być rozsądnym wyborem.

#3 Czy są tam koledzy/koleżanki, które dziecko zna?

Nie trzeba tłumaczyć dlaczego jest to pomocne. Nawet jeśli pierwszego dnia poleci łezka łatwiej będzie jeśli przetrze ją Zosia z bloku obok niż nieznajoma ciocia, albo Hania, która nie lubi Psiego Patrolu.

#4 Czy dziecko w ogóle chce tam iść?

Oczywiście nie mowa tutaj o płaczu w pierwszym dniu wyjścia do przedszkola (ten jest niestety raczej nieunikniony), ale o lęku. Jeśli dziecko boi się przedszkola przed pójściem do niego, a także wraca z płaczem lub strachem po pierwszych dniach to czy to dobry moment? Może nie jest gotowe emocjonalnie? A może potrzebuje dodatkowego wsparcia?

To tak ważny etap w życiu dziecka, że nie można go pozostawić przypadkowi. Zawsze warto rozważyć wszystkie czynniki, a następnie podjąć rozsądną, korzystną dla dziecka decyzję.

______________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.