Atopowe zapalenie skóry to jedna z popularniejszych, przewlekłych chorób alergicznych skóry. Powszechna – a do tego bardzo uciążliwa dla osób, które się z nią zmagają. Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie, czy AZS można w pełni wyleczyć. Czytaj dalej, aby się przekonać.
Czym jest AZS
Atopowe zapalenie skóry u dzieci i dorosłych jest przewlekłą chorobą zapalną. Zmiany atopowe obejmują charakterystyczne wykwity wypryskowe i świąd. AZS kojarzy się z wiekiem dziecięcym – i słusznie – u ponad połowy chorych pierwsze zmiany występują bardzo wcześnie. Jednak nie oznacza to, że choroba nie może się ujawnić później. Choroba ta ma różne oblicza i nie u każdej osoby manifestuje się identycznie. Może mieć przebieg łagodny i krótkie etapy zaostrzeń lub zaawansowany, kiedy problemy skórne są rozwinięte i trudne do wyleczenia. Ponadto schorzenie może atakować niewielkie bądź bardzo rozległe obszary ciała. Różna bywa także lokalizacja zmian atopowych, która ma wiele wspólnego z wiekiem pacjenta i jest pomocna w diagnostyce.
Jak pielęgnować skórę z atopowym zapaleniem
Na AZS nie ma leku, który działa przyczynowo, jednak istnieje wiele skutecznych metod łagodzenia objawów, skracania czasu zaostrzeń choroby oraz wydłużania okresów remisji, czyli momentów, w których dolegliwości nie występują. Aby wesprzeć leczenie, wszystkie preparaty do ciała powinny być łagodne i bezpieczne dla skóry atopowej. Ponadto trzeba pamiętać, że kąpiele w przypadku AZS nie mogą być zbyt długie, zbyt zimne ani gorące. Nie powinno się używać do mycia ciała ostrych gąbek, a do wycierania – szorstkich ręczników. Skóra atopowa wymaga traktowania z najwyższą delikatnością i stosowania się do zaleceń dermatologa.
Skuteczne zabiegi
Istnieje kilka sposobów leczenia choroby jaką jest atopowe zapalenie skóry. Jeżeli został zidentyfikowany czynnik wywołujący reakcję alergiczną, wtedy przede wszystkim należy go wyeliminować. Stosuje się zarówno leczenie ogólne, obejmujące różnego rodzaju leki przeciwalergiczne, jak i miejscowe. W tej dziedzinie bardzo wysoką skuteczność wykazuje fototerapia przy wykorzystaniu specjalnych lamp emitujące promieniowanie UVB, czyli laser ekscimerowy. Kluczowe jest to, aby wybrać specjalistę, który dobierze najlepszą dla nas metodę leczenia.