Coaching jeden na jeden

0
1285

Coaching jest szerokim pojęciem. Ewoluuje wraz ze zmianami rynkowymi, potrzebami biznesu i rozwojem organizacji. To elastyczne narzędzie rozwojowe znajduje swoje zastosowanie zarówno w dużych, jak i niewielkich firmach. Coaching to pochylenie się nad rozwojem jednostek, tak aby poprzez ich zaangażowanie i wprowadzane zmiany osiągnąć wymierne skutki dla całości.

Coaching jako metoda poprawy efektywności pracy

Mówią, że kropla drąży skałę, a małe zmiany przynoszą spektakularne efekty. Przez dekady triumfy święciły grupowe szkolenia tematyczne mające w efekcie podnieść kompetencję. Oczywiście to rozwiązanie ma swoją zasadność, ale często nie pozwala skorygować drobnych niuansów i przyzwyczajeń, które mogą w znaczy sposób wpływać na pracę danej osoby. Spotkanie jeden na jeden w miejscu pracy, czyli on the job training jest szczególnym sposobem coachingu pracowników średniego szczebla. Obserwacja pracy na stanowisku, obejmująca wszystkie aspekty jak planowanie dnia, określanie priorytetów, współpraca z innymi działami firmy, czy wreszcie obsługa klientów pozwala wyciągnąć globalne wnioski. Otrzymana informacja zwrotna pozwala krytycznie przyjrzeć się swoim nawykom, a zastosowane rady mogą w znacznym stopniu przyczynić się do uzyskania lepszych efektów. Spotkanie jeden na jeden z coachem ma zupełnie inny wymiar niż praca w grupie. Dzień poświęcony na indywidualny trening połączony z konstruktywną informacją zwrotną mogą stać się krokiem milowym w karierze. Często praktykowane jest ponowne spotkanie po pewnym czasie, aby zweryfikować poczynione postępy i dokonać wymaganych korekt.

Podsumowując, etapy takiej formy pracy obejmują:

  • obserwację działań na stanowisku pracy
  • udzielenie informacji zwrotnej
  • przykłady rozwiązań, które można wdrożyć
  • retrening po ustalonym czasie

Mentoring w pracy jeden na jeden

Jeśli zdecydujemy się wejść w długofalowy proces rozwojowy, a treningowi będą poddawane różne obszary i kompetencje wejdziemy już na ścieżkę mentoringu. Wybór drogi zależy od efektów jakie chcemy osiągnąć: szybka korekta czy globalna zmiana? Bez względu na to warto inwestować w rozwój i poszerzać swoje kompetencje.

 

______________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.